11.10.2009 р.
УКРАЇНА
Коктейлі Молотова для моралі
Підпалення галереї як симптом зростаючої нетерпимості в Україні
Київ - Заборона стрічки Саші Барона Коена «Бруно», запроваджена українським міністерством культури та державною комісією з моралі, минулого липня позначилась для країни сенсаційними заголовками в міжнародній пресі. Тепер справу в свої руки взяли також самопроголошені українські захисники моралі - наприкінці вересня в Києві внаслідок підпалення була зруйнована ініціативна «Я Галерея».
Перед тим в галереї проходили дискусії на тему «Бруно» та «120 сторінок Содому», української антології гомосексуальної літератури. Очевидно, це не сподобалось зловмисникам. Натякаючи на назву книжки, на місці злочину вони залишили надпис «Ні содомії!».
За декілька тижнів до цього, представники ультраправого угруповання, що відносять себе до традиції лідера націоналістів Степана Бандери (1909-1959 рр.), зірвали львівську презентацію книжки «120 сторінок Содому». За таким самим сценарієм події повторилися і в одній із київських книгарень.
Без огляду на жертви
У випадку нічного замаху на «Я Галерея» зловмисники вперше поставили під загрозу людські життя. Була втрачена експозиція молодого харківського художника Артема Волокітіна. «Якби пожежники прибули бодай трохи пізніше, зайнялися б і сусідні квартири», - розповідає власник галереї Павло Гудімов, відомий в Україні не в останню чергу як колишній гітарист культового гурту «Океан Ельзи».
На зімпровізованій прес-конференції, що відбулась на наступний день, численні культурні діячі висловили свою солідарність із галереєю, яка вважається одним із небагатьох місць у Києві, де провадиться сучасна культурна діяльність. Пролунала критика на адресу міліції, яка, за словами правозахисника Максима Буткевича, в попередніх випадках дуже м'яко обійшлася зі зловмисниками.
Тим часом офіційний Київ мовчить. Натомість ситуацію коментує Анн Дюрюфле, культур-аташе французького посольства в столиці України: «Загалом це - поганий знак для України, він демонструє, що масштаби нетерпимості в цій країні зростають. Розпочинається президентська передвиборна кампанія, і вже починаєш переживати, що буде далі»*.
*Переклала Анна Лацанич
Про обговорення 8.10.2009
В четвер, 8-го жовтня, редакція нашого онлайн-часопису ініціювала в Гете-Інституті дискусію «Поряд із війною», присвячену цим подіям, питанням організованої ксенофобії та політичному висловлюванню у мистецькому просторі.
Завданням дискусії стала спроба усвідомити та осмислити феномен ксенофобії в Україні, визначити, звідки походить і як працює цей комплекс, а також обговорити моделі культурного спротиву цьому явищу.
Уявлення про іншого є основою самоідентифікації груп та особистості. Це означає, що іншим можна бути як соціально, так і етнічно. Але для виникнення ксенофобської ідеї, ідеології, яка призводить до актів насильства, необхідною є маніпуляція соціальними страхами та рефлексами, так звана «ксенофобія зверху», організована ненависть.
Під час обговорення в Гете-Інституті були названі наступні причини зростання ксенофобії. В Україні сьогодні інтенсивно відбувається архаїзація суспільства, яка полягає у національно-етнічній його консолідації та розповсюдженні архаїчного уявлення про ієрархію нерівноцінних соціальних груп та етносів. Замовчування проявів ксенофобії, відсутність інформації про випадки її ескалації та відсутність статистики жертв теж призводять до її зростання. Пострадянська відміна кримінального переслідування за гомосексуалізм відбулася в Україні без дискусії, через зовнішньополітичні міркування, ця непроговореність і замовчування проблеми спричинює розвиток хибних уявлень про ЛГБТ.
Оскільки ксенофобія відноситься до архаїчних соціальних інстинктів, дієвим способом протидії їй можна вважати культурне її осмислення, рефлексію, - стверджують учасники дискусії. Український культурний простір має звернути увагу на цю проблему для того, щоб концептуалізувати її обмеженість та ущербність. Якщо присутність ксенофобії в українському культурному та політичному просторі набуде публічності, вона втратить свій ефект та інтенсивність розвитку.
До виступів були запрошені: Максим Буткевич, центр «Соціальна дія» / проект «Без кордонів»; регіональний інформаційний і правозахисний центр для геїв і лесбійок «Наш мир», який представив Олександр Зінченков; молодий соціолог Володимир Іщенко, що розповів про протестний інтелектуальний мережевий проект «Сommons». У дискусії також взяли участь представники правозахисних активістських рухів, міждисциплінарне кураторське об'єднання «Худрада», художники, перекладачі художньої літератури, автори. Модерувала дискусію Євгенія Бєлорусець.
Малюнки Анни Звягинцевої
А от Вам, пані Маріє, Ролана Барта, зокрема його ідеї про денотативне і конотативне значення, почитати справді було б не зайве. Денотат цього сайту - ліберальні ідейки, зодягнуті у псевдоінтелектуальну одежину - не витримує жодного порівняння з конотатом - інстинктивним страхом перед усім українським.
щодо другого закиду: а що заважає українському видавцеві відмовитися від політики грантоїдства й видавати свою книгу? чому наклад навіть за грантові гроші не перевищує 2-3 тисячі? невже в цьому винний рос. книжковий ринок, який державою визнаний як сферою національних інтересів? великий же політик Ю. та його дружина-перекладачка чомусь займаються вишиванками замість працювати над лобіюванням укр. книжкового ринку. це що, чергова глибинна стигма українства й підкріплення національного духу в його припадочності? і не треба покладати відповідальність за це на людей, які щось роблять. напишіть статтю про "засилля російської книги на українських теренах", але пошукайте причин цього явища - впевнена, редакція вас опублікує.
Одним словом, цей сайт поступово перетворюється на ще одне антиукраїнське джерело маніпулювання свідомістю. Почали ніби не погано, а скотилися на пси, шановні пани-"ліві ліберали". Ганьба.
а по суті проблеми - причин зростання ксенофобії в Україні - сказати вам нема чого, окрім згадок про "руку Москви, Тель-Авіву" і таке інше....
отож продовжуйте насолоджуватися тим, що маємо ..
Дійсно, "маємо катастрофічне соціальне становище". Й "саме для того, аби нічого не мінялося у правилах розподілу соціальних благ, і розігрується "націоналістична" карта". Розігрується вона в різних варіантах: як російського шовінизму, так і українського націоналізму. Невже ця карта не сприяє зростанню ксенофобіі?
зростання ксенофобії спричинене точно вже не "національно-етнічною консолідацією", а
припиніть чіплятися за парасольки прагматичної лінгвістики, методології, цілей та завдань - вони не відповідають ні змісту статті, ні змісту проблеми. зрештою, ви завжди можете створити свій ресурс і там розказувати правду-матку за старими російськими фільмами.
Пропоную вам формулювати власну позицію (яка, звичайно, може відрізнятися від позиції організаторів дискусії), а не застигати у дивній позі охоронця культури. Ви ж знаєте, що охоронець амбівалентна постать: він може виявитися і наглядачем у тюрмі.
P.S. Ще раз проартикулюю свою позицію: в останніх статтях систематично відбувалася підміна понять. Хуліганські випади і прояви ксенофобії виразно пов'язувалися: 1) з націоналістичною політикою Ющенка; 2) з "національно-етнічною консолідацією" українського соціуму; 3) із заграванням "Українського тижня" з правими тощо. Зрозуміло, що ні першого, ні другого просто не існує у природі - вже хоча б тому, що у Ющенка креативних, фінансових та адміністративних ресурсів недостатньо, а суспільство думає лише про те, якби вижити. А щодо третього, то це просто злоба і паніка ліваків. Ще раз повторюю, прояви ксенофобії пов'язані насамперед із катастрофічним соціальним становищем і з тим, що потужні сили зацікавлені у тому, щоби нічого не мінялося у правилах розподілу соціальних (!) благ.
Проблема у тому, що "Простори", якщо вони вже взялися за цю тему, замість того, щоби висвітлити суть проблеми, вдалися до підміни понять. Якщо принцип "що бачу, про те й співаю" Ваш, то не претендуйте на роль інтелектуального видання, і не зманюйте молодь
Ситуація дуже нагадує з'ясування стосунків між учнями спеціалізованого класу школи, до якого набрали розумних діток, та звичайного, куди відправили всіх, хто залишився))) Останні заздрять, перші - час від часу піддаються на провокації.
Між іншим, сьогодні зранку дуже потішив напис на стіні універу про "Коктейль Молотова" та "ідеї" врятування країни. Шкода, що цей шедевральний вияв національної свідомості майже одразу ж замазали..;)